piątek,,

ILO - Minecraft

ILO-Minecraft

Najnowsza galeria

E-OGÓLNIAK

Eogolniak

JEDNODNIÓWKA 2017

"OGÓLNIaK" 5(10) - 2015

RODO (GDPR)

RODO

Aktualności
100% WOLONTARIATU PDF Drukuj Email
Autor: Monika Jankowska   
środa, 21 czerwca 2017 12:40

wolontariatJak podaje Wikipedia: Wolontariat (łac. voluntarius ? dobrowolny) to dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie.

Wśród uczniów naszej szkoły znalazło się 5 dziewcząt, które w ramach wolontariatu podjęły się pracy z dzieckiem autystycznym. Po odpowiednim przygotowaniu i zawarciu umów Julia Kolińska /1C/, Jagoda Nowak /1A/, Pamela Szejner /1A/, Liza Andrzejewska /2A/ oraz Paulina Kunke /2D/ rozpoczęły w grudniu 2016 swą pracę z chłopcem z autyzmem. Każda z nich systematycznie raz w tygodniu spędzała z chłopcem czas, by pomóc mu w nawiązywaniu relacji społecznych. Początki nie były łatwe, ale z każdym następnym spotkaniem było lepiej. W razie trudności dziewczęta zawsze mogły liczyć na pomoc rodziców chłopca. Dzięki dobrej organizacji, a trzeba dodać, że dziewczęta nie mieszkają w Wągrowcu, praca wolontaryjna nie kolidowała z nauką i innymi obowiązkami. Jak same przyznają, bywały dni, kiedy się nie chciało. Wtedy zachętą i nagrodą był na przykład uśmiech chłopca, fakt, że je poznał po tygodniu czy satysfakcja ze wspólnej zabawy.

Dziewczęta zgodnie przyznają, że dzięki wolontariatowi zdobyły nowe doświadczenie, nauczyły się nie tylko komunikacji z dzieckiem autystycznym, ale również lepiej planować swój czas.

Dla wolontariuszek to była jedna godzina w tygodniu, a dla chłopca codzienny kontakt z inną osobą. Może nie zawsze było miło, bo chłopiec miał akurat gorszy dzień - my też je miewamy. Dziewczęta się jednak nie zniechęcały i tydzień w tydzień odwiedzały chłopca, bo jak któraś z nich zauważyła: ?Pomaganie wchodzi w nawyk".

Poprawiony: wtorek, 20 kwietnia 2021 17:37
 
WIZYTA W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ W SREBRNEJ GÓRZE PDF Drukuj Email
Autor: Marta Karaśkiewicz /2B/   
środa, 03 maja 2017 13:45

wolontariat10 kwietnia wybrałyśmy się grupą siedmiu wolontariuszek szkolnego koła PCK wraz z panią profesor Moniką Jankowską i panią profesor Małgorzatą Wojnowską, by odwiedzić pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Srebrnej Górze.

Wszyscy razem pragnęliśmy stworzyć świąteczny klimat, dlatego wspólnie robiliśmy kartki, koszyczki i pisanki wielkanocne. Panie uczestniczące w warsztatach szczególnie chętnie włączyły się w przygotowywanie ozdób świątecznych - koszyczków na cukierki oraz stojaczków do pisanek.

Okazało się, że nasze nauczycielki również mają wielkie zdolności plastyczne, którymi chętnie dzieliły się z nami i podopiecznymi DPS, dzięki czemu nauczyłyśmy się nowych technik robienia pisanek.
W DPSie zostałyśmy przyjęte z ogromną serdecznością. Zostałyśmy ugoszczone słodkim poczęstunkiem i zaproszone do częstszych odwiedzin.

Na koniec każdemu z mieszkańców DPS złożyłyśmy życzenia i wręczyłyśmy drobny upominek od dyrekcji, pracowników i uczniów naszej szkoły. Wielka radość i łzy w oczach niektórych pensjonariuszy niech będą dla NAS wszystkich najpiękniejszym podziękowaniem!

Zobacz wszystkie zdjęcia (kliknij).

Poprawiony: wtorek, 20 kwietnia 2021 17:38
 
WARSZTAT NR 3 PDF Drukuj Email
Autor: Marianna Wiertel /1C/   
środa, 12 kwietnia 2017 19:45

wolontariatDnia 22 lutego bieżącego roku odbyły się kolejne warsztaty Szkolnego Koła PCK w ramach projektu ?Wolontariat z klasą''.

Tym razem odwiedzili nas wolontariusze, którzy sami na co dzień zmagają się z niepełnosprawnością. Mimo to udzielają się w wolontariacie i pomagają innym osobom potrzebującym . Jeden z panów został sparaliżowany na skutek ciężkiego wypadku samochodowego, natomiast drugi w wieku 9 lat dowiedział się, że cierpi na chorobę, która uniemożliwi mu poprawne chodzenie. Opowiadali bardzo ciekawie, potrafili w taki sposób zainteresować swoją historią, że z pewnością niejeden uczestnik warsztatów miał łzy w oczach. Historia tych Panów jest bardzo przejmująca, pokazuje, że pomimo ogromnego nieszczęścia z jakim się zmierzyli, potrafią żyć i funkcjonować normalnie bez większej pomocy ze strony innych osób. Na początku oczywiście mieli problem z oswojeniem się z nową sytuacją, ale z czasem to minęło. Panowie zachęcali nas do czynnego udziału w wolontariacie oraz aby włączać się w różnego rodzaju akcje na rzecz potrzebujących, ponieważ być może sami kiedyś takiej pomocy będziemy potrzebowali. Często bywa tak, że nie doceniamy tego, co mamy. Wtedy należy spojrzeć na takie osoby, które mimo przeciwności losu, nie poddali się i walczą dalej.

Na sam koniec jeden z panów powiedział bardzo mądre słowa, które utkwiły mi w głowie: ?Nie możesz zmienić całego świata, lecz możesz zmienić świat wokół Ciebie''.

Poprawiony: wtorek, 20 kwietnia 2021 17:37
 
WARSZTAT NR 2 PDF Drukuj Email
Autor: Monika Jankowska   
środa, 12 kwietnia 2017 19:43

wolontariatZastanawialiście się kiedyś, jak będziemy funkcjonować, gdy będziemy mieć 70 czy 80 lat?

Młodzież uczestnicząca w projekcie Wolontariat z Klasą doświadczyła tego w ramach zajęć, które odbyły się 01 grudnia 2016. Tego dnia przyjechali do nas przedstawiciele CREO (inicjatora projektu) z tzw. SKAFANDREM STAROŚCI. Uczestnicy spotkania mieli okazję nałożyć specjalne rękawice symulujące chorobę Parkinsona, oraz zobaczyć jak wygląda świat przez okulary symulujące zaćmę oraz jaskrę. Co ważne, na własnej skórze przekonali się, jak trudno jest poruszać się, kiedy mamy usztywnione i niesprawne stawy, przytępiony słuch. Podpisanie się na formularzu, czy poszukanie drobnych w portfelu, kiedy trzęsą się ręce to nie lada wyczyn.

Tematyka warsztatów zwróciła uwagę młodzieży na przeszkody, z którymi codziennie borykają się seniorzy oraz skłoniła do zastanowienia się nad możliwymi formami pomocy.

Poprawiony: wtorek, 20 kwietnia 2021 17:38
 
UCZESTNICY PROJEKTU PDF Drukuj Email
środa, 12 kwietnia 2017 00:00
wolontariat m
 1x1
UCZESTNICY PROJEKTU
   
  L.p. Imię i nazwisko Klasa 1x1
       
  1.  Nowak Jagoda 1A
  2.  Szejner Pamela 1A
  3.  Idziak Dominika 1C
  4.  Kamińska Weronika 1C
  5.  Karczewska Weronika 1C
  6.  Kolińska Julia 1C
  7.  Sokołowska Weronika 1C
  8.  Wiertel Marianna 1C
  9.  Godycka-Ćwirko Weronika 1D
  10.  Michalska Angelika 1D
  11.  Trafas Angelika 1D
  12.  Czechowska Wenesa  2B
  13.  Karaśkiewicz Marta 2B
  14.  Durska Dorota 2C
  15.  Galus Natalia 2C
  16.  Nowaczewska Kamila 2C
  17.  Ratajczak Marta 2C
  18.  Tomkowiak Zuzanna 2C
  19.  Wekwerth Weronika 2C
  20.  Gągorek Marta 2D
  21.  Kozłowska Agnieszka 2D
  22.  Muszyńska Magdalena 2D
  23. Bartkowiak Mateusz 3C
  24. Lisewska Magdalena 3C
  25. Synoracka Patrycja 3C
  26. Ślusarczyk Aleksandra 3C
Poprawiony: wtorek, 20 kwietnia 2021 17:38
 
WYŚLIJ PĄCZKA DO AFRYKI - PODZIĘKOWANIA PDF Drukuj Email
Autor: Monika Jankowska   
piątek, 10 marca 2017 01:00

graj muzyka 2017

Miło mi poinformować, iż w ostatnim czasie skarbonki akcji Wyślij pączka do Afryki zostały zasilone przez dodatkowe wpłaty. Tym samym zebraliśmy 830,03 złotych. 

Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy.

Osobne podziękowania przesyłają również ojcowie Kapucyni i ich podopieczni.

Poprawiony: wtorek, 20 kwietnia 2021 17:39
 


Strona 2 z 4
Copyright © 2012-2021 I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich w Wągrowcu.
Designed by goLDen.