INFORMACJE WSTĘPNE PDF Drukuj Email
poniedziałek, 18 listopada 2013 17:23

Na czym polega projekt ?

?Zaadoptuj rzekę" to konkurs, który zachęca do działania na rzecz rzek. Opiera się on na szeroko rozumianej współpracy różnych instytucji. Mogą w nim brać udział zarówno placówki oświatowe, jak i inne podmioty, takie jak: firmy, samorządy czy organizacje życia publicznego. W naszej szkole projekt realizuje grupa uczniów klas drugich, uczęszczająca na lekcje przyrody.

Konkurs odbywa się w trzech kategoriach:

1x1 ? najciekawsze działania w zakresie oszczędzania wody
Grupa przedstawia działania podjęte w celu zmniejszenia zużycia wody wgospodarstwach domowych oraz miejscach publicznych.
? współpraca i zaangażowanie największej liczby uczestników
Grupa angażuje w działania jak najwięcej osób, których zadaniem jest dbanie oczystość rzek iinnych akwenów oraz upowszechnienie zmian nawyków racjonalnego wykorzystania wody.
? najciekawsze przeprowadzenie działań
Celem grupy jest rozbudzenie społecznego zainteresowania rzekami i podjęcie działań, które pomogą zadbać o lepszy stan wód w najbliższym otoczeniu.

Zgodnie z Ramową Dyrektywą Wodną, do 2015 roku we wszystkich krajach Unii Europejskiej, wody powierzchniowe powinny uzyskać dobry stan chemiczny i ekologiczny. Cel ten może zostać osiągnięty tylko wtedy, gdy w jego realizację zaangażują się zarówno rządzący, jak i obywatele, do czego mają ich zachęcić tego rodzaju programy.

Jak zaadoptować rzekę ?

Adopcja rzeki polega na podjęciu działań, które mogą sprawić, że rzeki w naszej okolicy będą czystsze, rozsądniej wykorzystywane przez człowieka, a jednocześnie nadal wartościowe przyrodniczo.

Pierwszym etapem jest wybór odcinka rzeki. Nasza grupa zaadoptowała 240-metrowy odcinek Nielby.

Kolejny etap to poznanie wybranego odcinka poprzez różnego rodzaju badania empiryczne. Zajmować będziemy się rozpoznaniem roślin i zwierząt żyjących w rzece i jej dolinie, przeprowadzimy badania fizyko-chemiczne wody, spróbujemy określić rodzaj występującej gleby i jej właściwości, awszystko to wpisane będzie w nieustający cykl zmian pór roku.

Uzyskane w toku przeprowadzonych badań wyniki zostaną opracowane, co umożliwi przygotowanie dokumentacji projektu.

Do współpracy będziemy poszukiwali partnerów. Naszym zadaniem jest bowiem zachęcenie jak największej liczby osób, która pomoże nam opiekować się naszą rzeką.

www.zaadoptujrzeke.pl - tu dowiesz się więcej o idei podejmowanych działań.

Autor: Patrycja Uniejewska (2D), Szymon Woźniak
Poprawiony: wtorek, 26 listopada 2013 02:04