piątek,,

ILO - Minecraft

ILO-Minecraft

Najnowsza galeria

E-OGÓLNIAK

Eogolniak

JEDNODNIÓWKA 2017

"OGÓLNIaK" 5(10) - 2015

RODO (GDPR)

RODO

Wolontariat z klasą!
II PÓŁMARATON WĄGROWIEC- SKOKI PDF Drukuj Email
Autor: Monika Jankowska   
niedziela, 05 listopada 2017 00:00

logo lo

22 października pomagaliśmy przy II Półmaratonie Wągrowiec- Skoki. Mimo, iż byliśmy wolontariuszami w strefie bufetowej w okolicy Łosińca, to też nieźle się ?nabiegaliśmy". Do podawania wody biegaczom nie zniechęciła nas nawet deszczowa tego dnia pogoda. Wyposażeni w parasole i peleryny przeciwdeszczowe czekaliśmy na biegaczy, a biegło ich ok. 400.

A oto nasi wolontariusze: Weronika Karczewska, Małgorzata Roth, Julia Martynek, Jakub Synoracki, Maria Kręzielewska, Dustin Witkiewicz, Wirginia Cholewińska, Weronika Kamińska, Izabela Kończal, Agata Komasińska, Eliza Załęska. Opiekun: Monika Jankowska.


Więcej zdjęć i informacji o półmaratonie:
https://www.facebook.com/pg/GminaSkoki/photos/?tab=album&album_id=1460805467302563
http://www.gmina-skoki.pl/news/sports/109228-deszcz-biegaczom-niestraszny/

Poprawiony: poniedziałek, 06 listopada 2017 09:34
 
100% WOLONTARIATU PDF Drukuj Email
Autor: Monika Jankowska   
środa, 21 czerwca 2017 12:40

wolontariatJak podaje Wikipedia: Wolontariat (łac. voluntarius ? dobrowolny) to dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie.

Wśród uczniów naszej szkoły znalazło się 5 dziewcząt, które w ramach wolontariatu podjęły się pracy z dzieckiem autystycznym. Po odpowiednim przygotowaniu i zawarciu umów Julia Kolińska /1C/, Jagoda Nowak /1A/, Pamela Szejner /1A/, Liza Andrzejewska /2A/ oraz Paulina Kunke /2D/ rozpoczęły w grudniu 2016 swą pracę z chłopcem z autyzmem. Każda z nich systematycznie raz w tygodniu spędzała z chłopcem czas, by pomóc mu w nawiązywaniu relacji społecznych. Początki nie były łatwe, ale z każdym następnym spotkaniem było lepiej. W razie trudności dziewczęta zawsze mogły liczyć na pomoc rodziców chłopca. Dzięki dobrej organizacji, a trzeba dodać, że dziewczęta nie mieszkają w Wągrowcu, praca wolontaryjna nie kolidowała z nauką i innymi obowiązkami. Jak same przyznają, bywały dni, kiedy się nie chciało. Wtedy zachętą i nagrodą był na przykład uśmiech chłopca, fakt, że je poznał po tygodniu czy satysfakcja ze wspólnej zabawy.

Dziewczęta zgodnie przyznają, że dzięki wolontariatowi zdobyły nowe doświadczenie, nauczyły się nie tylko komunikacji z dzieckiem autystycznym, ale również lepiej planować swój czas.

Dla wolontariuszek to była jedna godzina w tygodniu, a dla chłopca codzienny kontakt z inną osobą. Może nie zawsze było miło, bo chłopiec miał akurat gorszy dzień - my też je miewamy. Dziewczęta się jednak nie zniechęcały i tydzień w tydzień odwiedzały chłopca, bo jak któraś z nich zauważyła: ?Pomaganie wchodzi w nawyk".

Poprawiony: środa, 21 czerwca 2017 12:43
 
WIZYTA W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ W SREBRNEJ GÓRZE PDF Drukuj Email
Autor: Marta Karaśkiewicz /2B/   
środa, 03 maja 2017 13:45

wolontariat10 kwietnia wybrałyśmy się grupą siedmiu wolontariuszek szkolnego koła PCK wraz z panią profesor Moniką Jankowską i panią profesor Małgorzatą Wojnowską, by odwiedzić pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Srebrnej Górze.

Wszyscy razem pragnęliśmy stworzyć świąteczny klimat, dlatego wspólnie robiliśmy kartki, koszyczki i pisanki wielkanocne. Panie uczestniczące w warsztatach szczególnie chętnie włączyły się w przygotowywanie ozdób świątecznych - koszyczków na cukierki oraz stojaczków do pisanek.

Okazało się, że nasze nauczycielki również mają wielkie zdolności plastyczne, którymi chętnie dzieliły się z nami i podopiecznymi DPS, dzięki czemu nauczyłyśmy się nowych technik robienia pisanek.
W DPSie zostałyśmy przyjęte z ogromną serdecznością. Zostałyśmy ugoszczone słodkim poczęstunkiem i zaproszone do częstszych odwiedzin.

Na koniec każdemu z mieszkańców DPS złożyłyśmy życzenia i wręczyłyśmy drobny upominek od dyrekcji, pracowników i uczniów naszej szkoły. Wielka radość i łzy w oczach niektórych pensjonariuszy niech będą dla NAS wszystkich najpiękniejszym podziękowaniem!

Zobacz wszystkie zdjęcia (kliknij).

Poprawiony: środa, 03 maja 2017 13:59
 
WARSZTAT NR 3 PDF Drukuj Email
Autor: Marianna Wiertel /1C/   
środa, 12 kwietnia 2017 19:45

wolontariatDnia 22 lutego bieżącego roku odbyły się kolejne warsztaty Szkolnego Koła PCK w ramach projektu ?Wolontariat z klasą''.

Tym razem odwiedzili nas wolontariusze, którzy sami na co dzień zmagają się z niepełnosprawnością. Mimo to udzielają się w wolontariacie i pomagają innym osobom potrzebującym . Jeden z panów został sparaliżowany na skutek ciężkiego wypadku samochodowego, natomiast drugi w wieku 9 lat dowiedział się, że cierpi na chorobę, która uniemożliwi mu poprawne chodzenie. Opowiadali bardzo ciekawie, potrafili w taki sposób zainteresować swoją historią, że z pewnością niejeden uczestnik warsztatów miał łzy w oczach. Historia tych Panów jest bardzo przejmująca, pokazuje, że pomimo ogromnego nieszczęścia z jakim się zmierzyli, potrafią żyć i funkcjonować normalnie bez większej pomocy ze strony innych osób. Na początku oczywiście mieli problem z oswojeniem się z nową sytuacją, ale z czasem to minęło. Panowie zachęcali nas do czynnego udziału w wolontariacie oraz aby włączać się w różnego rodzaju akcje na rzecz potrzebujących, ponieważ być może sami kiedyś takiej pomocy będziemy potrzebowali. Często bywa tak, że nie doceniamy tego, co mamy. Wtedy należy spojrzeć na takie osoby, które mimo przeciwności losu, nie poddali się i walczą dalej.

Na sam koniec jeden z panów powiedział bardzo mądre słowa, które utkwiły mi w głowie: ?Nie możesz zmienić całego świata, lecz możesz zmienić świat wokół Ciebie''.

Poprawiony: środa, 12 kwietnia 2017 20:02
 
WARSZTAT NR 2 PDF Drukuj Email
Autor: Monika Jankowska   
środa, 12 kwietnia 2017 19:43

wolontariatZastanawialiście się kiedyś, jak będziemy funkcjonować, gdy będziemy mieć 70 czy 80 lat?

Młodzież uczestnicząca w projekcie Wolontariat z Klasą doświadczyła tego w ramach zajęć, które odbyły się 01 grudnia 2016. Tego dnia przyjechali do nas przedstawiciele CREO (inicjatora projektu) z tzw. SKAFANDREM STAROŚCI. Uczestnicy spotkania mieli okazję nałożyć specjalne rękawice symulujące chorobę Parkinsona, oraz zobaczyć jak wygląda świat przez okulary symulujące zaćmę oraz jaskrę. Co ważne, na własnej skórze przekonali się, jak trudno jest poruszać się, kiedy mamy usztywnione i niesprawne stawy, przytępiony słuch. Podpisanie się na formularzu, czy poszukanie drobnych w portfelu, kiedy trzęsą się ręce to nie lada wyczyn.

Tematyka warsztatów zwróciła uwagę młodzieży na przeszkody, z którymi codziennie borykają się seniorzy oraz skłoniła do zastanowienia się nad możliwymi formami pomocy.

Poprawiony: środa, 12 kwietnia 2017 19:42
 
PIERWSZE WARSZTATY W RAMACH PROJEKTU WOLONTARIAT Z KLASĄ! ZA NAMI. PDF Drukuj Email
Autor: Monika Jankowska   
czwartek, 27 października 2016 20:20

wolontariatW środę, 19.10.2016 przedstawiciel i założyciel Stowarzyszenia CREO - pan Ryszard Michalski przedstawił nam kilka faktów i problemów związanych z niepełnosprawnością. Zastanawialiście się kiedyś dlaczego włączniki światła umieszone są na wysokości 140 cm od podłoża i że osoba na wózku nie jest w stanie sama włączyć światła. Weronika miała okazję przekonać się, że aby wjechać do naszej szkolnej toalety w starej części szkoły potrzebna jest druga osoba, bo jest tam niewielki próg, którego osoby pełnosprawne nawet nie zauważają.

Osoby poruszające się na wózku inwalidzkim bardzo często skazane są na pomoc innej osoby. Doświadczyliśmy tego sami próbując pokonać slalom na wózku, czy przy poruszaniu się po naszej szkole. Dla wolontariuszy najtrudniejsza okazała się pomoc przy pokonywaniu schodów, ale dzięki fachowemu instruktażowi  pana Ryszarda każdemu, kto chciał spróbować, udało się bezpiecznie wjechać i zjechać.

Dzięki warsztatom będziemy się czuli pewniej pomagając osobom poruszającym się wózku.

Zapraszamy do obejrzenia całej galerii zdjęć z tych warsztatów.

Poprawiony: czwartek, 27 października 2016 20:28
 


Strona 1 z 2
Copyright © 2012-2021 I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich w Wągrowcu.
Designed by goLDen.