poniedziałek,,

ILO - Minecraft

ILO-Minecraft

E-OGÓLNIAK

Eogolniak

RODO (GDPR)

RODO

ŚLADY (NIE)PAMIĘCI ? UROCZYSTOŚCI CZWARTKOWE PDF Drukuj Email
niedziela, 04 czerwca 2017 20:16

Herb Izraela

Uroczystość miała być jedna, a wyszły dwie. Trochę przez przypadek. Początkowo całość planowana była bowiem na czwartek 25 maja; później jednak okazało się, że ambasador Izraela Anna Azari może odwiedzić naszą szkołę tylko w poniedziałek. W efekcie organizatorzy "Śladów (nie)pamięci" zdecydowali się na dwa spotkania - pierwsze w ograniczonym (z uwagi na kwestie bezpieczeństwa) gronie, drugie otwarte dla wszystkich mieszkańców i zaproszonych gości z zewnątrz.

Czwartkowa uroczystość rozpoczęła się na dawnym kirkucie nad Jeziorem Durowskim, gdzie odsłonięto (w znaczeniu symbolicznym) nowo wmurowane macewy z wągrowieckiego cmentarza żydowskiego i pamiątkową tablicę. Głos przy okazji zabrali fundator tablicy - burmistrz Krzysztof Poszwa oraz autor tekstu, który znalazł się na niej - Marcin Moeglich z Muzeum Regionalnego (przy okazji warto podkreślić, że jego tłumaczem na język angielski był doktor Jacek Mianowski).

Ta część uroczystości zakończyła się modlitwą za wągrowieckich Żydów, którą odmówił doktor Paweł Mazur z poznańskiej Gminy Żydowskiej. Po modlitwie uczniowie naszej szkoły - w sporej części będący wcześniej uczniami Gimnazjum nr 1 Gminy Wągrowiec - biorący udział w projekcie "Wągrowiec: czas odnaleziony" zaprosili wszystkich na krótki (godzinny) spacer śladami Żydów wągrowieckich, który zaczął się na kirkucie, a zakończył w I LO.

Po dotarciu do ?ogólniaka" uczestnicy uroczystości wzięli udział w zwiedzaniu wystawy poświęconej wągrowieckim Żydom. Następnie wszyscy przeszli do auli, gdzie miała miejsce część poetycko-muzyczna uroczystości oraz krótki koncert inspirowany muzyką żydowską cytrzysty Grzegorza Tomaszewskiego i akordeonisty Łukasza Mirka. Całość została zakończona apelem pamięci, podczas którego odczytano nazwiska wągrowieckich Żydów - ofiar Holokaustu - według listy przygotowanej przez panie Hannę Matczyńską-Nowak oraz jej córkę, mieszkającą na co dzień w Tel Awiwie, Annę Marię Nowak.

Emocjonalny i wzruszający... taki był montaż słowno-muzyczny oparty na poezji związanych z Wągrowcem pisarek żydowskiego pochodzenia: Friedy Mehler, Gertrud Kolmar oraz Lessie Sachs-Wagner. Mehler i Kolmar są ofiarami Holokaustu, zostały zamordowane w obozach masowej zagłady; Sachs zmarła po długiej chorobie na emigracji w Stanach Zjednoczonych w tym samym czasie co Frieda i Gertrud. W przedstawieniu wystąpili uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum nr 1 Gminy Wągrowiec: Kinga Kucharska, Adrianna Wekwert, Martyna Makiej, Michał Baran - recytacja, Magdalena Pytlińska i Agata Baran - śpiew oraz Wiktoria Marglarczyk - fortepian.

Reżyserowali Barbara Orzoł i Sebastian Chosiński. Autorem scenariusza był Sebastian Chosiński.
Natomiast tłumaczeniami wierszy zajęli się Danuta Chosińska, Małgorzata Grzywacz, Andrzej Słomianowski.
Foto: Ewa Hermann

Zapraszamy do obejrzenia wszystkich zdjęć w galerii.

Autor: Sebastian Chosiński   
Poprawiony: wtorek, 06 czerwca 2017 09:22
 
Copyright © 2012-2024 I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich w Wągrowcu.
Designed by goLDen.