poniedziałek,,

ILO - Minecraft

ILO-Minecraft

E-OGÓLNIAK

Eogolniak

RODO (GDPR)

RODO

IV TURNIEJ DEBAT OKSFORDZKICH ?ZROZUMIEĆ HISTORIĘ. MŁODZIEŻ DEBATUJE" PDF Drukuj Email
wtorek, 23 lutego 2016 00:01

logo lo

Przygotowywaliśmy się do tego konkursu od kilku miesięcy, chcąc oczywiście wypaść jak najlepiej. Co wcale nie było takie proste, biorąc pod uwagę, że do turnieju zgłosiły się drużyny z całej Wielkopolski, które miały już spore doświadczenie debatanckie (wcześniej brały na przykład udział w Mistrzostwach Polski bądź wewnętrznych rozgrywkach drużyn poznańskich). Nasze doświadczenie ograniczało się do jednego epizodu ? występie w ubiegłorocznej edycji zawodów organizowanych przez poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza. Tyle że z tamtej drużyny pozostał tylko jeden uczestnik ? Filip Chojnacki z klasy 3E; wszyscy pozostali, którzy pod okiem pani Joanna Szymkowiak oraz pana Sebastiana Chosińskiego przygotowywali się do konkursu, byli w tej dziedzinie ?żółtodziobami". Mieli jednak w sobie pasję i wielką chęć zmierzenia się z innymi.

Wiele dni zajęło opracowanie merytoryczne tez ogłoszonych już wcześniej. Jedne wydawały się łatwiejsze, inne trudniejsze ? wszystkie dotyczyły natomiast historii Polski Ludowej, od początków do końca jej istnienia. Skala trudności zależała też jednak od opcji, którą się reprezentowała ? propozycji bądź opozycji. Z tego punktu widzenia trzeba było liczyć się z tym, że może nam przypaść w udziale obrona tezy, z którą się nie zgadzamy. A to zawsze okazuje się trudniejsze. Na tym jednak polega podstawowa zaleta debat oksfordzkich ? zmuszają one do krytycznego myślenia i poszukiwania argumentów nie tylko ?za", lecz także ?przeciw".

W pracach nad tezami aktywnie uczestniczyła siódemka uczniów; poza Filipem Chojnackim, który od początku stał się ? z racji swego największego doświadczenia ? liderem grupy, byli to jeszcze: Zuzanna Latuszek, Marta Wójtych i Dawid Kamiński (z klasy 2D) oraz Iwet Anolue, Karolina Gronowska i Kacper Bagrowski (z klasy 1E). Niestety, tydzień przed konkursem należało wybrać podstawową czwórkę oraz zawodnika rezerwowego, ponieważ tylko piątka mogła oficjalnie reprezentować szkołę. Wybór opiekunów padł na Iwet, Filipa, Dawida oraz Kacpra; zawodnikiem rezerwowym została Zuzanna. Do Poznania pojechaliśmy jednak w szerszym gronie: kibicowali nam jeszcze Karolina oraz Krzysztof Biegun (również z klasy 1E), który także brał udział w zajęciach debatanckich.

Turniej odbywający się pod hasłem ?Zrozumieć historię. Młodzież debatuje" ? a była to już jego czwarta edycja ? odbywał się w siedzibie Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa przy ul. Umultowskiej (na Morasku) w Poznaniu. Zaczęło się od oficjalnego powitania, które wygłosili główni organizatorzy, czyli profesor Tadeusz Wallas (dziekan wydziału i kierownik Zakładu Kultury Politycznej) oraz doktor Rafał Reczek (dyrektor Oddziału IPN w Poznaniu). Później napięcie sięgnęło zenitu, odbyło się bowiem losowanie grup oraz tez, które miały być rozgrywane w kolejnych pojedynkach grupowych. Szczęście nie do końca nam sprzyjało, ponieważ trafiliśmy do ?grupy śmierci", w której znalazły się poza nami trzy licea poznańskie: II, III i XXV. Warto przy tym zaznaczyć, że poznańska ?Dwójka" nie tylko wygrała ubiegłoroczną edycję turnieju regionalnego, ale także ? po awansie do kolejnego szczebla ? zgarnęła w Warszawie Puchar Prezesa IPN, okazując się najlepszą drużyną w kraju. W grupie B znalazły się reprezentacje ?ogólniaków" z Konina, Środy Wielkopolskiej oraz poznańskiej ?Szóstki".

Drabinka ułożyła się dla nas w taki sposób, że pierwszy pojedynek dane nam było stoczyć z samymi mistrzami. Teza, z którą rozprawiały się obie ekipy to: ?Poznański Czerwiec ? początek końca komunizmu w Polsce" (nasz kapitan, czyli Filip, wylosował stronę propozycji; los sprawił zresztą, że za każdym razem losowanie będzie kończyć się w ten sam sposób). Walczyliśmy dzielnie! Po pojedynku można było odnieść wrażenie, że walka zakończyła się remisem ze wskazaniem na jedną bądź drugą stronę. Po kilkunastominutowej przerwie, podczas której komisja ekspercka analizowała debatę, ogłoszono wynik i wtedy okazało się, że to wskazanie jest jednak na korzyść... mistrzów. Przegraliśmy zaledwie 13 punktami (151 do 138). Naprawdę niewiele. Trochę zjadła nas trema, ale trzeba też oczywiście podkreślić klasę rywala.

Drugi pojedynek grupowy stoczyliśmy z poznańską ?Trójką". Teza też nie należała do najłatwiejszych: ?Powojenna zmiana przebiegu granic była korzystna dla Polski". I jak tu takiej tezy bronić? Zgodzić się z tym, że dobrze się stało, że straciliśmy Wilno i Lwów? Ale przecież jednocześnie zdobyliśmy Gdańsk, Wrocław i Szczecin... Co by nie powiedzieć, przeciwnicy okazali się skuteczniejsi, a porażka trochę bardziej dotkliwa ? 192 do 161. Plusem na pewno był to, że zdobyliśmy więcej punktów (aż o 23), co oznaczało, że lepiej argumentowaliśmy i generalnie wypadliśmy lepiej (a rywale jeszcze lepiej). Ostatni pojedynek grupowy był więc walką o honor. Drużyna sprężyła się i stanęła na wysokości zadania. Omawiając tezę ?Bez Kościoła katolickiego nie udałby się obalić komunizmu", dosłownie zmiażdżyliśmy rywala, czyli XXV LO z Poznania. Wynik brzmiał 201 do 133! Żaden inny pojedynek nie zakończył się tak miażdżącą przewagą.

Szkoda tylko, że zająwszy trzecie miejsce w grupie, nie awansowaliśmy dalej. Zdobytego doświadczenia nikt nam jednak nie odbierze. Wierzymy głęboko w to, że będzie ono procentować. I że sama idea debat oksfordzkich zyska w naszej szkole jeszcze większą popularność. Marzy nam się zorganizowanie mistrzostw klasowych, a nawet powiatowych. Jeśli bowiem chcemy się rozwijać ? a chcemy, prawda? ? musimy sprawdzać się w walce z przeciwnikami z innych szkół! Ale, ale... gwoli ścisłości należy dodać jeszcze, że do finału doszły poznańska ?Dwójka" i II LO w Koninie. Kto wygrał? Pewnie ku zaskoczeniu wielu ? Konin. Mistrz został zdetronizowany!

Wszystkie zdjęcia dostępne są w galerii (kliknij)

Autor: Sebastian Chosiński   
Poprawiony: niedziela, 06 marca 2016 12:46
 
Copyright © 2012-2024 I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich w Wągrowcu.
Designed by goLDen.